Chlewiska 26, 08-130
Kotuń
www.stajniajasminum.pl
www.facebook.com

Stajnia Jasminum
mazowieckie

Konie zawsze budziły mój podziw i respekt, ale długo szukałem takiej właśnie stajni. Kiedy wiatr próbował porwać leżącą na stole serwetkę, a pani Maja odmalowywała przede mną kolejne historie przebywających tu zwierząt, wiedziałem, że jestem we właściwym miejscu – poznałem kogoś, kto po prostu kocha to, co robi, i poświęca się temu bez reszty. Jasminum to nie zwykły pensjonat dla koni czy szkółka jeździecka. Tu o konie dba się jak o najlepszych przyjaciół.

Zanim wsiądzie się na konia, trzeba zabrać go na spacer, zbudować więź. Chodzi o to, by pobyć ze zwierzęciem, zaprzyjaźnić się z nim. Dlatego kiedy pojawia się nowa grupka chętnych do nauki, konie same mogą zdecydować, komu będą towarzyszyć. Kursanci spacerują po wybiegu, a konie podchodzą i to one wybierają, kogo wezmą na grzbiet. Kiedy weszliśmy na wybieg, zobaczyłem w oczach zwierząt radość – Maja przyszła! Na mnie patrzyły z lekkim dystansem, ale to właśnie tutaj pierwszy raz w życiu bez strachu pogłaskałem po głowie piękną klacz. Pani Maja zburzyła też wiele mitów, które od lat w sobie nosiłem, i pokazała mi zupełnie inny świat. Sprawdzianem był dla mnie widok galopującego prosto na nas stada, które z wybiegu przedostało się na pastwisko pełne świeżej trawy. Niesamowite – szczęśliwe konie!

Staliśmy przy płocie, a ja słuchałem wyliczanki: każdy koń ma swoje imię, każdy ma swój charakter i każdy jest inny. Pani Maja od wielu lat poznaje je i uczy się, jak zrozumieć ich świat. Wiele doświadczeń przywiozła z Irlandii, gdzie pracowała w stajni. Sam odwiedziłem już kilka stajni-pensjonatów, ale dopiero Jasminum otworzyło przede mną okno na przepiękną przestrzeń, w której jeździectwo nie polega na wykorzystywaniu uległości koni, lecz na budowaniu z nimi więzi.

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info