Studzienna 2, 78-550 Czaplinek   
tel. 512 33 89 57
www.totuczaplinek.pl
www.facebook.com

Stowarzyszenie To Tu
zachodniopomorskie

Czekałem przed drzwiami. Marzena dostała się do wnętrza przez bramę. Cały czas słyszałem jej głos, bo nie przestaliśmy rozmawiać, nawet kiedy dzieliły nas ściany. Po chwili z łomotem otworzyła mi drzwi otwartego zabytku przy ulicy Studziennej 2 w Czaplinku. Wiedziałem, że To Tu – wszedłem do niezwykłego świata. Marzena opowiadała o swoich chorobach – drzwiozie, oknozie, cegłozie i kaflozie… Drzwi, okna, cegły i kafle to tylko niektóre z rzeczy, które zbiera, ratuje i którym daje nowe życie. Stojąc przed wejściem ryglowego domu z 1841 roku, nie przypuszczałem, jakie cuda spotkam w środku.

Stowarzyszenie To Tu nie jest jednak budynkiem – to osoby, które je tworzą. Każda z nich ma swoją niezwykłą historię, a ta może stać się materiałem na książkę. Spędziłem na zwiedzaniu tych zakątków dwa dni, poznałem masę niezwykłych ludzi. Nie sposób o nich napisać – trzeba poznać ich osobiście. Trudno na przykład opisać spotkanie z panem Edwardem, rzeźbiarzem, który podczas rozmowy ze mną nie przerywał pracy, a ja zauroczony obserwowałem, jak spod dłuta wyłania się kolejna żyła na dłoni postaci. To Tu tworzą ludzie zakochani w tych terenach, często powracający po studiach i życiowych podróżach. Sam po tygodniu spędzonym na tym drawskim kawałku ziemi zacząłem ich rozumieć – w tej ziemi jest coś niezwykłego.

Jak to zrobić, jak poznać tych ludzi? Najlepiej zadzwonić do tego otwartego zabytku. Telefon odbierze zapewne Marzena. Na miejscu poza ciekawą wystawą miniatur, które ukazują piękno architektury ryglowej, można dowiedzieć się wszystkiego o ciekawostkach w regionie i miejscach, które warto odwiedzić. Warto też pomyśleć o nietypowych warsztatach i stworzeniu czegoś wspólnie! Może zamiast kolejnego dnia pod żaglami przygotujesz niepowtarzalną pamiątkę z wakacji?

Nietrudno nadać miejscu nazwę „otwartego zabytku” – tu jednak rzeczywiście tak jest! Ono żyje i pozwala tworzyć dalej i dalej – przecież to Akademia Twórczych Umiejętności.

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info