ul. Tokarnia 303, 26-060 Chęciny
tel. 519 46 71 07
www.mwk.com.pl

Tokarnia – podróż do przeszłości
świętokrzyskie

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni to jedna z najpiękniejszych podróży do przeszłości, jakie można odbyć w Polsce. Zachwycają tu brak brukowanych chodników, ogromna przestrzeń (65 ha) i panujący spokój. Odwiedziłem muzeum pod koniec lata, przy pięknej pogodzie. Na parkingu widziałem sporo samochodów, jednak w środku tylko sporadycznie natrafiałem na zwiedzających. Całkowita dowolność kolejności zwiedzania i brak jednej właściwej trasy sprzyjają odpoczynkowi, mimo że to przecież muzeum.

Podczas wędrówki niezbyt wyraźnymi ścieżkami między starymi domostwami można w ich wnętrzach zobaczyć, jak wyglądało w nich kiedyś życie. To przepiękne zatrzymanie czasu, pokoje wyglądające jakby ktoś z nich wyszedł dosłownie na chwilę i życie, które jakby zastygło w bezruchu. Ten spacer edukuje, zachwyca i skłania do różnych refleksji, a czasami bawi – dom fotografa czy stara apteka mogą wywoływać wiele pytań o to, jak ludzie dawniej żyli.

Spacerowałem powoli. Od czasu do czasu spotykałem opiekunów poszczególnych sektorów i wysłuchiwałem ciekawych opowieści. Rozmowy nie były nudne, a moi rozmówcy wydawali się perfekcyjnie odczytywać z oczu stopień mojego zainteresowania poruszanym tematem. Swoje zwiedzanie wspomagałem też aplikacją mobilną, która zdradzała mi różne ciekawostki o miejscach, przy których się znajdowałem. Mogłem zwiedzać w swoim tempie i to podobało mi się najbardziej.

Obejrzenie wszystkich zakątków to minimum 3 godziny spaceru. Można oczywiście tę wizytę skrócić lub wydłużyć, ale w tym miejscu naprawdę nie warto się spieszyć. Jeśli śledzi się informacje o wydarzeniach w muzeum, w ciągu roku można natrafić na ciekawe wystawy czasowe, festiwale i imprezy tematyczne.

Dla tych, którym jest mało atrakcji podczas zwiedzania, muzeum przygotowało również możliwość noclegu na terenie skansenu! Prześpicie się w wygodnych pokojach w Ośmioraku z Rudy Pilczyckiej z 1914 roku. Dzięki temu wieczorny lub poranny spacer w całkowicie pustym muzeum będzie niezapomnianym przeżyciem.

Tokarnię polecam każdemu – to wspaniała podróż w czasie dla całej rodziny i opowieść o tym, jak żyło się w minionych wiekach. Kiedy szedłem w kierunku wyjścia, odwróciłem się na chwilę i naszła mnie myśl – czy nasza teraźniejszość doczeka się kiedyś takiego skansenu? Ci, którzy mieszkali w tych drewnianych chatach, pewnie nigdy nie myśleli o tym, że ich cztery ściany posłużą jako nauka historii. A co będzie z naszym pokoleniem?

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info