Chochołów 133
34-513 Chochołów
tel. 698097420
WWW

U dziadka Andrzeja
małopolskie

Gdzie idziesz? Do dziadka Andrzeja! Tak przyjęło się mówić w rodzinie i tak już pozostało. Nawet kiedy dziadka zabrakło, dom dalej funkcjonował pod nazwą U Dziadka. Tak już pozostało. Pielęgnowania tradycji mogłaby uczyć się od górali cała Polska. To właśnie oni są właścicielami tego zabytku klasy zerowej wpisanego na listę UNESCO. Uświadomiłem to sobie, kładąc się spać i przeszedł mnie dreszczyk emocji. Tutaj przecież historia zapisana jest w drewnie.

Stolarskie tradycje są przekazywane w rodzinie Habernych z pokolenia na pokolenie. Ich dbałość o szczegóły i fantazję można zobaczyć we wnętrzach na każdym kroku. Praca z drewnem jest trudna. To materiał, który nie pozwala na błędy – każda najmniejsza pomyłka jest widoczna. Świadomość tego sprawiła, że dzieła sztuki na ścianach, a także meble czy dekoracje zrobiły na mnie jeszcze większe wrażenie. Po pierwsze dlatego, że sama natura ułożyła słoje drewna w taki sposób. Po drugie – wszystko przygotowała je zostało wykonane wprawną ręką stolarza. Zawsze fascynują mnie drewniane domy i panujący w nich klimat. Z pozoru martwe, żyją swoim życiem – skrzypią, oddychają, skrywają przepiękne baśnie o szumiących podhalańskich lasach.

U Dziadka to urokliwa agroturystyka, która w 5 pokojach pomieści około 14 osób. Dom położony jest w Chochołowie przy głównej drodze z Czarnego Dunajca do Zakopanego. Całość idealnie wpisuje się w chochołowski styl i klimat. Pod okiem konserwatora zabytków budynek został w całości obity świeżymi deskami i tylko pozornie wygląda na nowy. Duszę i wnętrze ma zabytkowe. W jednym z pomieszczeń zachowano oryginalny wygląd, który oddaje dawną atmosferę tego góralskiego domu.

Polecam to miejsce na wycieczki w Tatry Zachodnie. Można tu również odpocząć od zakopiańskiego kiczu i gwaru Krupówek, poznając przy okazji okolice Chochołowa. W pobliżu znajdują się termy, a także czynna rodzinna stolarnia, gdzie przy odrobinie szczęścia można zobaczyć, jak powstają drewniane cuda. Mi się udało i nie musiałem nawet zbyt długo prosić o kilka ciekawych opowieści na temat pracy w drewnie. To świetne przeżycie i warto to zobaczyć na własne oczy!

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info