Kolonia 2, 12-114 Rozogi
tel. 89 722 65 90
www.tusinek.com.pl

 

Zajazd Tusinek
warmińsko-mazurskie

Na dachu małej walącej się stodoły dumnie leżała czerwona dachówka. Przejeżdżający drogą z Warszawy do Olsztyna pan Grzegorz zauważył ją z daleka i zjechał na chwilę z trasy. W pobliskich zabudowaniach zapytał o właściciela, bo chciał dachówkę odkupić. Nabył ją po kilku tygodniach, ale kupił przy okazji również 40 hektarów ziemi, na której stała wspomniana stodoła. Tak rozpoczęła się niezwykła historia Zajazdu Tusinek, który przez lata ciężkiej pracy osiągnął niezwykły sukces na rynku kulinarnym. Sery tutejszej produkcji były wielokrotnie nagradzane podczas targów i plebiscytów.

Trudno stwierdzić, czy goście zatrzymują się tu, żeby kupić kozie sery i regionalne produkty, czy chcą zjeść coś dobrego i przy okazji robią zakupy. Efekt jest taki, że z powodzeniem działają tutaj restauracja i sklep. Siedząc tu przez godzinę, obserwowałem klientów, którzy albo przed zjedzeniem obiadu, albo po nim wychodzili z siatkami pełnymi produktów. Co wyróżnia to miejsce i sprawia, że ludzie przyjeżdżają tu na zakupy nawet z daleka?

Odpowiedź znajduje się kilkanaście metrów za budynkiem. Rozciąga się tu gospodarstwo, z którego dobra trafiają potem na stół. W strugach deszczu spaceruję po całym obejściu. Oglądam jesienne już pola, ostatki pomidorów w szklarniach i oczywiście kozy w zagrodzie – bez nich nie można byłoby skosztować tu tak pysznych serów. Z zewnątrz, od drogi, teren nie wygląda na tak rozległy. Menu tutejszej restauracji to tak naprawdę mapka gospodarstwa z daniami umieszczonymi dookoła planu, jednak dopiero po spacerze widać tę pomysłowość zagospodarowania przestrzeni. Bardzo dobrze służy ona sprawnej pracy kuchni.

Restauracja, sklep, gospodarstwo – ale przecież w prawdziwym zajeździe goście mogą także przenocować. O tym również nie zapomniano. W oddalonym od ruchliwej szosy domu mieszczą się przestronne pokoje. Organizuje się tu pobyty dla osób spragnionych wiejskiej ciszy i zakochanych w tutejszej kuchni, ale pomyślano również o mamach z dziećmi. Podczas tygodniowych wczasów najmłodsi sporą część pobytu spędzają na zajęciach zorganizowanych z paniami przedszkolankami. Bawią się i uczą – poznają tajniki produkcji mleka, serów i uprawy roślin. Z pewnością nie są to nudne wakacje na wsi. Również zimą można złapać tutaj oddech od codzienności. W weekendy organizuje się mnóstwo atrakcji dla dzieci, które mogą spędzić tu niezapomniane ferie.

Z pozoru to zwykły zajazd przy drodze krajowej, jednak po spojrzeniu na ofertę widać tu pomysł, który genialnie się sprawdza. Odnajdą się tu pędzący gdzieś przejezdni, pragnący weekendowego spokoju miastowi i osoby, które kochają letnie wypady na wieś. Zajazd Tusinek kultywuje tradycje, zachwyca domową kuchnią, edukuje i oferuje naprawdę wyjątkowe produkty, których nie spotka się nigdzie indziej, tylko tu – kilkaset metrów od pól, na których rosły składniki potrzebne do ich wytworzenia!

Skontaktuj się z właścicielem

Wiadomość z portalu Slow Road została wysłana

Dziękujemy

Skontaktuj się z właścicielem

Dostępne po zalogowaniu

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info