100 KM
2 DNI

Bieszczadzka klasyka
podkarpackie

 • hostele i pensjonaty
 • domy i chaty
 • agroturystyka
 • restauracje i zajazdy
 • miejsca historyczne
 • miejsca przyjazne dzieciom
 • miejsca przyjazne zwierzętom
 • aktywny wypoczynek
 • spacerowo
 • z dala od cywilizacji
 • całą rodziną
 • bird/animal watching
 • oryginalne wnętrza
 • regionalne specjały
 • Park Narodowy/Krajobrazowy
 • zabytkowy charakter
 • urokliwe miasteczka
Legenda
 • Noclegi Noclegi
 • Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
 • Kulinaria Kulinaria

Jak poznać Bieszczady w jeden weekend? Bądźmy szczerzy – nie da się. Można jednak zobaczyć w pigułce to, co w tych urokliwych górach najciekawsze, a w czasie kolejnych wyjazdów odkrywać nowe zakątki.

Cisna to nasz punkt startowy. Dojedziecie do tej malowniczej wioski od strony Sanoka lub Komańczy. Zdecydowanie polecamy drugi wariant. Z Cisnej pojechaliśmy w stronę Wetliny. Tutaj z całą pewnością poczujecie klimat tego rejonu – bujne lasy, kręte drogi i nieliczne zabudowania. Tuż przed Wetliną rozpościera się przepiękny widok na połoniny.

Co zobaczyć w Wetlinie? Ani trochę nie przypomina ona Zakopanego – jedna droga, sklep i kilka restauracji. Do miejsc kultowych zalicza się Chatę Wędrowca, gdzie polecamy zajrzeć. Z Wetliny ruszyliśmy dalej i po kilku kilometrach dotarliśmy na przełęcz z parkingiem. Tu postanowiliśmy wejść na Połoninę Wetlińską. To bardzo dobry wybór! Podejście do Chatki Puchatka zajmuje spokojnym tempem ponad godzinę. Szlak momentami może być śliski i błotnisty – warto zadbać o dobre górskie obuwie.

Z Połoniny Wetlińskiej ujrzycie całą bieszczadzką klasykę – Rawki, Caryńską, w tle Tarnicę i Bukowe Berdo. Jeśli jesteś w Bieszczadach pierwszy raz, to doskonały pomysł – od razu poczujesz klimat tych gór i zapragniesz zwiedzić kolejne miejsca. Chatka Puchatka nie jest klasycznym schroniskiem – kupisz tutaj coś do picia i coś słodkiego do jedzenia – ale nie ma restauracji. W Bieszczadach należy pamiętać o prowiancie na podróż i górskie wędrówki.

Po powrocie na parking wyruszyliśmy w dół do Brzegów Górnych, gdzie warto skręcić w prawo i wąską, krętą dróżką udać się przez Nasiczne do Dwernika. Z mostu na Sanie ujrzycie rzekę, która z każdym kilometrem na północ zmienia swój wygląd. Warto podejść do pobliskiej Wilczej Jamy na pysznego pstrąga.

Po zasłużonym wypoczynku kolejny dzień warto poświęcić na poznanie historii tych terenów. Idealne do tego będzie Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej. Po sporej dawce ciekawych faktów Bieszczady i cały ten południowo-wschodni zakątek będzie wydawał się jeszcze bardziej pasjonujący. Nasza trasa biegnie dalej nad Jezioro Solińskie. Z Polańczyka ujrzycie ten przepiękny zbiornik wodny, a spacer po zaporze z pewnością zachwyci każdego miłośnika górskich pejzaży. W zależności od ilości czasu polecamy rozważyć rejs po jeziorze.

Następnie dotarliśmy do torów kolejowych w Uhercach Mineralnych. Już na pierwszy rzut oka coś tu nie gra – zamiast pociągów na torach stoją, przypominające rowery, drezyny rowerowe. Uwaga techniczna – wycieczkę trzeba koniecznie zarezerwować wcześniej i stawić się na miejscu o określonej godzinie. To naprawdę świetna przygoda! Po drodze dostrzeżecie piękno natury z nietypowej perspektywy torowiska. Poznacie też fragment przepięknej trasy kolejowej z całą infrastrukturą – wiaduktami, stacjami kolejowymi i przejazdami przez tory. To atrakcja obowiązkowa!

Tutaj również kończy się nasza pętla bieszczadzka. Zwiedzanie Bieszczadów w pigułce zaostrzy apetyt na dłuższe wycieczki po tych niesamowitych terenach!

NOCLEGI

Chata Magoda – przepiękne siedlisko położone z dala od głównej szosy. Sympatyczna i domowa atmosfera. Na gości czekają przytulne pokoje i część wspólna na dole. Możecie też wynająć cały dom – to idealna opcja na rodzinne wakacje czy wyjazd z przyjaciółmi.

Gęsi Zakręt – ciekawe wnętrza, duże przestrzenie i przemili właściciele. Na zewnątrz spory kawałek działki, gdzie można zaszyć się w ciszy z książką na leżaku. Położenie sprawia, że jest to bardzo dobry punkt wypadowy na wycieczki w najróżniejsze zakątki tej krainy. Pyszna, domowa kuchnia!

Sosnowy Dwór – pięknie położony drewniany dom z cudownymi widokami na okolicę. Przy śniadaniu poczujecie prawdziwie rodzinną atmosferę. Z pyszną kawą w ręce, przy wielkiej mapie warto wymienić się doświadczeniami z gośćmi i właścicielami, by później zaplanować kolejny dzień pełen wrażeń.

Zagroda Magija – miejsce z niezwykłą duszą i ciekawą ofertą warsztatową dla każdego. Przesympatyczni właściciele dbają o gości pod każdym względem – pyszne jedzenie, wieczorne zajęcia wspólne dla chętnych. Dodatkowo ich wiedza jest nieoceniona – są przewodnikami po Bieszczadach i znają okolicę jak własną kieszeń.

Przystanek Cisna – wyjątkowe miejsce z kuchnią wegetariańską. Przytulne pokoje i bardzo mili właściciele.

GDZIE ZJEŚĆ

Chata Wędrowca – kultowe miejsce w samym sercu Wetliny. W sezonie ludzie stoją w kolejce, czekając na stolik. Klasyczny przysmak to Naleśnik Gigant, polecamy też inne wyjątkowe smaki kuchni polskiej i ukraińskiej. Aż trudno rozstać się z tą atmosferą.

Gościniec w Starym Siole – klimatyczne wnętrze i co istotne – restauracja otwarta jest przez cały rok. Bardzo duży wybór dań polskiej kuchni. Miła obsługa.

Wilcza Jama – króluje tutaj kuchnia myśliwska. Dania są bardzo dobrze przyrządzone. Wystrój może budzić mieszane uczucia, bo roi się tu od poroży i trofeów. Warto natomiast skusić się na pysznego pstrąga z domowej hodowli.

Siedlisko Carpathia – restauracja z długą tradycją i wypracowaną przez lata renomą. Pyszne jedzenie, luźna atmosfera i typowy bieszczadzki klimat.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info