120 KM
1 DZIEŃ

Mazurska włóczęga
warmińsko-mazurskie

 • restauracje i zajazdy
 • miejsca przyjazne dzieciom
 • miejsca przyjazne zwierzętom
 • aktywny wypoczynek
 • spacerowo
 • z dala od cywilizacji
 • całą rodziną
 • bird/animal watching
 • Park Narodowy/Krajobrazowy
 • urokliwe miasteczka
Legenda
 • Noclegi Noclegi
 • Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
 • Kulinaria Kulinaria

Półwysep Kal to niezwykłe miejsce położone między dwoma jeziorami – Mamrami i Święcajtami. Mazurską włóczęgę rozpoczęliśmy od spaceru po nim. Nasza propozycja to jedna, ale nie jedyna ciekawa trasa. Przy odrobinie fantazji stworzycie własną lub zmodyfikujecie naszą wedle upodobań.

Z Kalu dojechaliśmy do Węgorzewa, skierowaliśmy się do Okowizny, a później przez Harasz do Kirsajt. Warto przejść przez Most Sztynorcki, by przyjrzeć się jeziorom. Przez Sztynort udaliśmy się do Łabapy i dalej – mazurskimi szutrami – do Doby. Tu polecamy zwiedzić pobliski półwysep Dobański Róg. Potem ruszyliśmy do Dziewiszewa, gdzie można obejrzeć urokliwe jezioro w środku lasu. Następnie krętymi, malowniczymi drogami dotarliśmy do Pięknej Góry i Giżycka. Przez chwilę poruszaliśmy się po drodze nr 63 do Staświn, gdzie skręciliśmy na drogę nr 656 i podróżowaliśmy nią przez Malinkę, Ranty, Zelki, Woszczele aż do Ełku.

Zatrzymaliśmy się przy samym jeziorze, a na obiad wybraliśmy się do Pubu Smętek. Wyróżnia go oryginalny wystrój (na suficie wisi ponad 1500 butelek po piwie) i wyśmienita pizza! Możecie tutaj spróbować prawie 15 gatunków lanych piw, w tym wielu litewskich. Takiego pubu nie powstydziłoby się nie jedno duże miasto. Po pysznym jedzeniu i deserze dobrze jest udać się na długi spacer dookoła jeziora. Po drodze zobaczycie ruiny zamku krzyżackiego. Długość spaceru ograniczają jedynie chęci i pogoda. Możecie też po prostu posiedzieć z kawą na pomoście, spoglądając na delikatnie falującą taflę wody.

Nie ma jednego przepisu na mazurską włóczęgę. Wybierając się w taką drogę, warto pobrać na telefon mapy offline, bo w wielu miejscach nie ma zasięgu. Miejcie też świadomość, że w wielu miejscach nie będzie asfaltowych dróg, więc przygotujcie samochód na szutry i polne drogi. Na etapie planowania trasy dobrym pomysłem będzie wyznaczenie kilku punktów, a na miejscu szybka ocena, czy droga nie jest zbyt dziurawa czy błotnista. Zasada jest prosta – jeśli droga wygląda źle tak daleko, jak sięga wasz wzrok, to raczej jej stan nie poprawi się 100 metrów dalej. Miejscowi często omijają takie „skróty”, zwłaszcza po deszczu i jeżdżą objazdami. W razie wątpliwości spójrzcie na ślady opon – jeśli ich nie widać albo są niewyraźne nikt miejscowy tędy obecnie nie jeździ i nie warto ryzykować.

NOCLEGI

Willa Dwa Jeziora – położona pomiędzy dwoma jeziorami willa to świetne miejsce do wypoczynku, ale też dobry punkt wypadowy na krótkie wycieczki po okolicy. Cały pensjonat utrzymany jest w żeglarskich klimatach. Duży plus to świetnie urządzony pokój zabaw i rozrywek, który przydaje się w czasie gorszej pogody. Pomieszczenia są przestronne i bardzo jasne. Dla gości przygotowano również aneks kuchenny, który docenią szczególnie rodzice z małymi dziećmi, bo bez problemu o każdej porze można przygotować posiłek.

GDZIE ZJEŚĆ

Pub Smętek – takiego pubu nie powstydziłoby się ani Miami, ani Dublin. Wszystko tutaj idealnie współgra. To miejsce niczego nie udaje – jest pubem, knajpą gdzie przychodzi się na piwo, coś przekąsić i pogadać ze znajomymi. Nawet zimą, kiedy Ełk przypomina wymarłe miasto, w Smętku panuje tłok i gwar. To miejsce czaruje i na długo zapada w pamięć!

Gościniec u Kalicha – dobre położenie, wygodny dojazd i spory wybór dań kuchni polskiej. Spróbowaliśmy tu zapiekanki przyrządzanej w domowy sposób i zaskoczyła nas bardzo pozytywnie!

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info