50 KM
1 DZIEŃ

Na Bukowe Berdo
podkarpackie

 • hostele i pensjonaty
 • domy i chaty
 • agroturystyka
 • restauracje i zajazdy
 • miejsca przyjazne dzieciom
 • miejsca przyjazne zwierzętom
 • aktywny wypoczynek
 • spacerowo
 • z dala od cywilizacji
 • całą rodziną
 • bird/animal watching
 • oryginalne wnętrza
 • regionalne specjały
 • Park Narodowy/Krajobrazowy
 • urokliwe miasteczka
Legenda
 • Noclegi Noclegi
 • Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
 • Kulinaria Kulinaria

Trudno dzisiaj znaleźć spokojne miejsce na połoninach. Bieszczady stały się modne i nagle zaczęły tworzyć się tutaj korki, a w środku lata chętnych do wejścia na Tarnicę jest tak wielu, że trzeba ustawić się w kolejce. Planując cały dzień na połoninach, warto wybrać szlak, który chociaż miejscami pozwoli delektować się ciszą i spokojem. Nasza propozycja to wejście na Bukowe Berdo z Mucznego.

Skręcając w Stuposianach, nie mogliśmy uwierzyć, że jeszcze parę lat temu ta droga przypominała ser szwajcarski i przerażała liczbą dziur. Dzisiaj podróżuje się tu komfortowo po pięknej nawierzchni. Po drodze warto zatrzymać się w dwóch punktach. Pierwszy zobaczycie po lewej stronie – to stacja edukacyjna wypału węgla drzewnego. Jeszcze w 2011 roku można było zobaczyć wszystko na żywo. Obecnie zorganizowano miniwystawę i krótkie wyjaśnienie, czym są retorty i jak wygląda proces produkcji tego surowca. Kawałek dalej, po prawej stronie, znajduje sie zagroda pokazowa żubrów. Ciężko je dostrzec w gęstwinie drzew, ale czasem się udaje. Po kolejnych kilometrach pośród bujnych lasów dotarliśmy do Mucznego. Nie sposób pominąć Centrum Promocji Leśnictwa. To właśnie tutaj zostawiliśmy samochód i ruszyliśmy żółtym szlakiem do Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Szlak nie jest trudny ani męczący. Bywa jednak grząski i śliski od błota. Podejście do rozwidlenia szlaków spokojnym tempem zajmie około 1,5 godziny. Na skrzyżowaniu skręciliśmy w lewo i poszliśmy zdobyć Tarnicę. Wędrówkę możecie zakończyć wcześniej – na Bukowym Berdzie czy Krzemieniu. Wszystko zależy od kondycji i chęci. Uwaga na jeden haczyk – trzeba wrócić przez Bukowe Berdo do Mucznego albo zejść na Wołosate i przedostać się busem z powrotem do Mucznego (co nie jest proste). Dlaczego więc tędy?

Po dojściu do niebieskiego szlaku droga od wyjścia z lasu jest pełna malowniczych widoków i raczej prosta. Przejście górą na Bukowe Berdo to naprawdę przyjemny spacer. Można tutaj usiąść na trawie i podziwiać okolicę. Polecamy wędrować przed siebie do dowolnego momentu. Powrót do Mucznego, nawet z Krzemienia, nie będzie czasochłonny (przy dobrej pogodzie).

Zejście żółtym szlakiem od rozwidlenia zajmuje maksymalnie godzinę. Kolację warto zjeść w sympatycznym siedlisku Carpathia albo w Wilczej Jamie w Lutowiskach.

ISTOTNE

– przed wyjściem w góry zapoznaj się z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa,
– do bagażnika wrzuć wygodne obuwie górskie,
– pamiętaj, że szlak prowadzi po terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego,
– powrót rozpocznij co najmniej 2 godziny przed zachodem słońca,
– w Bieszczadach często nie ma zasięgu – nie zapomnij poinformować bliskich o swoich planach wyjścia na szlak, określ mniej więcej godzinę powrotu.

NOCLEGI

Chata Magoda – przepiękne siedlisko położone z dala od głównej szosy. Sympatyczna i domowa atmosfera. Na gości czekają przytulne pokoje i część wspólna na dole. Możecie też wynająć cały dom – to idealna opcja na rodzinne wakacje czy wyjazd z przyjaciółmi.

Gęsi Zakręt – ciekawe wnętrza, duże przestrzenie i przemili właściciele. Na zewnątrz spory kawałek działki, gdzie można zaszyć się w ciszy z książką na leżaku. Położenie sprawia, że jest to bardzo dobry punkt wypadowy na wycieczki w najróżniejsze zakątki tej krainy. Pyszna, domowa kuchnia!

Sosnowy Dwór – pięknie położony drewniany dom z cudownymi widokami na okolicę. Przy śniadaniu poczujecie prawdziwie rodzinną atmosferę. Z pyszną kawą w ręce, przy wielkiej mapie warto wymienić się doświadczeniami z gośćmi i właścicielami, by później zaplanować kolejny dzień pełen wrażeń.

Zagroda Magija – miejsce z niezwykłą duszą i ciekawą ofertą warsztatową dla każdego. Przesympatyczni właściciele dbają o gości pod każdym względem – pyszne jedzenie, wieczorne zajęcia wspólne dla chętnych. Dodatkowo ich wiedza jest nieoceniona – są przewodnikami po Bieszczadach i znają okolicę jak własną kieszeń.

GDZIE ZJEŚĆ

Chata Wędrowca – kultowe miejsce w samym sercu Wetliny. W sezonie ludzie stoją w kolejce, czekając na stolik. Klasyczny przysmak to Naleśnik Gigant, polecamy też inne wyjątkowe smaki kuchni polskiej i ukraińskiej. Aż trudno rozstać się z tą atmosferą.

Gościniec w Starym Siole – klimatyczne wnętrze i co istotne – restauracja otwarta jest przez cały rok. Bardzo duży wybór dań polskiej kuchni. Miła obsługa.

Wilcza Jama – króluje tutaj kuchnia myśliwska. Dania są bardzo dobrze przyrządzone. Wystrój może budzić mieszane uczucia, bo roi się tu od poroży i trofeów. Warto natomiast skusić się na pysznego pstrąga z domowej hodowli.

Siedlisko Carpathia – restauracja z długą tradycją i wypracowaną przez lata renomą. Pyszne jedzenie, luźna atmosfera i typowy bieszczadzki klimat.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info