30 KM
1 DZIEŃ

Spływ Czarną Hańczą
podlaskie

 • domy i chaty
 • agroturystyka
 • miejsca przyjazne dzieciom
 • aktywny wypoczynek
 • na wodzie
 • z dala od cywilizacji
 • całą rodziną
 • bird/animal watching
 • Park Narodowy/Krajobrazowy
Legenda
 • Noclegi Noclegi
 • Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
 • Kulinaria Kulinaria

Czarna Hańcza to jedna z najbardziej malowniczych rzek na Suwalszczyźnie. Dzięki aż 100 km rzeki możecie zaplanować wyprawy bardzo różnej długości. Jednym ze spokojniejszych i najbardziej malowniczych odcinków jest fragment od Wysokiego Mostu, przez Frącki, do Okółka. Nie jest to krótka trasa i przeznaczyć trzeba na nią cały dzień, ale z drugiej strony nie jest też męcząca, bo miejscami nurt jest dosyć szybki. Napotkacie sporo przewróconych drzew – swoją siłę pokazują tutaj wiatry i bobry. Należy zachować czujność, bo wśród podwodnych roślin często czają się konary, które mogą przewrócić kajak.

Zaczynając przygodę w Wysokim Moście, zobaczycie w pigułce, jak będzie wyglądała trasa – szerokie zakola, las, po chwili łąka, w tle zabudowania na niewielkim wzniesieniu. Z postojami bywa różnie, zwłaszcza w sezonie – wiele pomostów i dojść do rzeki to tereny prywatne. Pierwsze dogodne miejsce znajduje się przy moście za Studzianym Lasem, a następne po pokonaniu podobnego odcinka, przy moście we Frąckach. To właśnie tutaj często kończą się spływy z Wysokiego Mostu, ale naszym zdaniem warto wydłużyć wycieczkę. Rzeka od Frącek do Okółka jest po prostu przepiękna. Ten kawałek jest dosyć kręty i wymagający. Natura i cisza wynagradzają jednak wszystko.

Pokonanie trasy jesienią zajęło nam około 7 godzin. Płynęliśmy łodzią typu kanu, co miało swoje plusy i minusy – na prostych odcinkach z szybkim nurtem zyskiwaliśmy sporo czasu, ale przy mijaniu powalonych drzew sterujący z tyłu miał sporo pracy. Po drodze nie spotkaliśmy żywej duszy. Warto wiedzieć, że na trasie jest problem z zasięgiem. We Frąckach skontaktowaliśmy się z wypożyczalnią, wtedy łatwiej jest ustalić godzinę odbioru kajaków i powrotu do bazy.

Wypożyczalnie kajaków:
Hobbit
Jędrek

Zakole Czarnej Hańczy – położony na skarpie dom z widokiem na wijącą się w dole rzekę. We wnętrzu znajduje się w pełni wyposażona kuchnia, u góry przytulne sypialnie, a na dole – przestronna część wypoczynkowa. Ogromna działka z prywatnym dojściem do rzeki, pomostem i łódką.

Gościniec Jaczno – siedlisko to prawdziwa oaza ciszy. Dookoła tylko lasy, jeziora i łąki. Ciekawie zaprojektowane i urządzone wnętrza. Sporo miejsc do leniuchowania z pięknymi widokami na okolicę. Pyszne domowe jedzenie i wyjątkowa atmosfera. Prawie jak w domu!
Jadąc tam, uważaj na gruntową drogę!

Cisowe Wzgórze – kwintesencja suwalskiego klimatu. Przyklejone do wzgórza stare siedlisko, które odnowione z niezwykłą dbałością, stało się idealnym miejscem na rodzinne wakacje. Urocze domki i mieszkania zapewniają swobodę, a stylowo urządzone jadalnia czy plac zabaw są świetnymi miejscami spotkań. Nieziemsko pyszne jedzenie! Unoszący się rano zapach chleba zniewala, a wszystkie diety idą w niepamięć.
W to miejsce dotrzesz szutrową drogą – zachowaj ostrożność i pamiętaj o zawieszeniu!

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info