50 KM
1 DZIEŃ

W Wetlinie
podkarpackie

 • hostele i pensjonaty
 • domy i chaty
 • agroturystyka
 • miejsca przyjazne dzieciom
 • miejsca przyjazne zwierzętom
 • aktywny wypoczynek
 • spacerowo
 • całą rodziną
 • bird/animal watching
 • oryginalne wnętrza
 • regionalne specjały
 • Park Narodowy/Krajobrazowy
 • urokliwe miasteczka
Legenda
 • Noclegi Noclegi
 • Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
 • Kulinaria Kulinaria

Na pierwszy rzut oka Wetlina to jedynie przyklejona do drogi miejscowość, która nie wyróżnia się niczym szczególnym. Od lat hasło „Bieszczady” ludzie kojarzą z Wetliną i górującą nad nią Połoniną Wetlińską. W ciągu naszej jednodniowej eskapady zmierzymy się z bieszczadzką legendą.

Trzeba uczciwie przyznać – Wetlina nie grzeszy urodą. Nigdy jednak nie miała zapędów do miana „Zakopanego Bieszczadów”. Do – naszym zdaniem – ciekawych miejsc zalicza się Wodospad Ostrowskich. Na kawę czy obiad polecamy schronisko Pod Wysoką Połoniną. Od lat miejscem kultowym stał się również sklep ABC, który kojarzą nawet ci, co w Bieszczadach byli tylko przejazdem.

Naszą wędrówkę rozpoczynamy na płatnym parkingu nieopodal sklepu i żółtym szlakiem ruszamy na Manhattan. Co prawda żółty szlak prowadzi nieco inną drogą, ale naszym zdaniem warto przejść się po tej części Wetliny, zwłaszcza że ta droga i tak połączy się na skraju lasu ze szlakiem. Wędrówka na Przełęcz Orłowicza to dość wymagający spacer z licznymi, ale niestromymi podejściami. Szlak po deszczu bywa pokryty śliskim błotem. Zakładając spokojne tempo, po mniej więcej 2 godzinach docieramy na przełęcz. Skręcamy w prawo i przez połoniny wędrujemy aż do Chatki Puchatka. Bez pośpiechu pokonanie tego odcinka zajmie około 2 godzin. Przy Chatce zobaczycie przepiękną panoramę na Połoninę Caryńską i Rawki. Zejście rozpoczyna się żółtym szlakiem i po około 30 minutach należy podjąć decyzję – skręcamy na czarny szlak w kierunku Wetliny albo idziemy dalej żółtym, na przełęcz, licząc, że złapiemy tam autobus, który zwiezie nas na dół. W szczycie sezonu druga opcja jest sensowna, bo przy dużej liczbie chętnych kursują tutaj często busy i lokalne autobusy. Rozkład jazdy najlepiej sprawdzić wcześniej, żeby uniknąć kilkukilometrowego spaceru asfaltem do Wetliny. Na parkingu przy ABC możesz też spisać numer do kierowcy, może się przydać. Na 99% będzie stał tam jakiś pojazd, a jeśli nie, to numer znajdziecie na tablicy ogłoszeń albo otrzymacie go od obsługi sklepu. Jeśli zdecydujecie się na spacer czarnym szlakiem, dotrzecie do drogi asfaltowej, jednak dużo bliżej Wetliny.

Po powrocie pora na zaspokojenie głodu po niemal całodziennej wędrówce. Jak znalazł pod ręką jest Chata Wędrowca z kultowym Naleśnikiem Gigantem. To miejsce w sezonie jest niezwykle oblegane. Jeśli kolejka przed wejściem jest odstraszająco długa, udajcie się do Starego Sioła, które znajduje się na sąsiadującej posesji – tutaj również zjedliśmy pyszną kolację.

 

ISTOTNE

– przed wyjściem w góry zapoznaj się z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa,
– do bagażnika wrzuć wygodne obuwie górskie,
– pamiętaj, że szlak prowadzi po terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego,
– powrót rozpocznij co najmniej 2 godziny przed zachodem słońca,
– w Bieszczadach często nie ma zasięgu – nie zapomnij poinformować bliskich o swoich planach wyjścia na szlak, określ mniej więcej godzinę powrotu.

NOCLEGI

Chata Magoda – przepiękne siedlisko położone z dala od głównej szosy. Sympatyczna i domowa atmosfera. Na gości czekają przytulne pokoje i część wspólna na dole. Możecie też wynająć cały dom – to idealna opcja na rodzinne wakacje czy wyjazd z przyjaciółmi.

Gęsi Zakręt – ciekawe wnętrza, duże przestrzenie i przemili właściciele. Na zewnątrz spory kawałek działki, gdzie można zaszyć się w ciszy z książką na leżaku. Położenie sprawia, że jest to bardzo dobry punkt wypadowy na wycieczki w najróżniejsze zakątki tej krainy. Pyszna, domowa kuchnia!

Sosnowy Dwór – pięknie położony drewniany dom z cudownymi widokami na okolicę. Przy śniadaniu poczujecie prawdziwie rodzinną atmosferę. Z pyszną kawą w ręce, przy wielkiej mapie warto wymienić się doświadczeniami z gośćmi i właścicielami, by później zaplanować kolejny dzień pełen wrażeń.

Zagroda Magija – miejsce z niezwykłą duszą i ciekawą ofertą warsztatową dla każdego. Przesympatyczni właściciele dbają o gości pod każdym względem – pyszne jedzenie, wieczorne zajęcia wspólne dla chętnych. Dodatkowo ich wiedza jest nieoceniona – są przewodnikami po Bieszczadach i znają okolicę jak własną kieszeń.

 

GDZIE ZJEŚĆ

Chata Wędrowca – kultowe miejsce w samym sercu Wetliny. W sezonie ludzie stoją w kolejce, czekając na stolik. Klasyczny przysmak to Naleśnik Gigant, polecamy też inne wyjątkowe smaki kuchni polskiej i ukraińskiej. Aż trudno rozstać się z tą atmosferą.

Gościniec w Starym Siole – klimatyczne wnętrze i co istotne – restauracja otwarta jest przez cały rok. Bardzo duży wybór dań polskiej kuchni. Miła obsługa.

Wilcza Jama – króluje tutaj kuchnia myśliwska. Dania są bardzo dobrze przyrządzone. Wystrój może budzić mieszane uczucia, bo roi się tu od poroży i trofeów. Warto natomiast skusić się na pysznego pstrąga z domowej hodowli.

Siedlisko Carpathia – restauracja z długą tradycją i wypracowaną przez lata renomą. Pyszne jedzenie, luźna atmosfera i typowy bieszczadzki klimat.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info