80 KM
2 DNI

Wiejskie życie
mazowieckie

 • domy i chaty
 • agroturystyka
 • miejsca przyjazne dzieciom
 • miejsca przyjazne zwierzętom
 • aktywny wypoczynek
 • spacerowo
 • z dala od cywilizacji
 • całą rodziną
 • bird/animal watching
 • oryginalne wnętrza
 • regionalne specjały
Legenda
 • Noclegi Noclegi
 • Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
 • Kulinaria Kulinaria

Czy głaskaliście kiedyś kurę? Jeśli nie, pora to zmienić! Weekendową trasę po pięknych, mało uczęszczanych drogach Mazowsza zacząłem od niesamowitego spotkania ze światem zwierząt domowych. Nazwa zwierzyńca w Borzychach kojarzy się z egzotyką, ale w rzeczywistości to bardzo swojskie gospodarstwo. Zobaczycie tu między innymi dwa przepiękne strusie. Moja uwaga skupiła się jednak na dużo mniejszych mieszkańcach Eurostrusia. Wiecie, po czym poznałem, że tutejsze kury są szczęśliwe? Przybiegły do pani Elizy, kiedy tylko ją zobaczyły! Spacer po zagrodzie to świetna przygoda i wspaniała lekcja przyrody. Na zobaczenie wszystkiego bez pośpiechu trzeba zarezerwować około 2 godzin. To atrakcja szczególnie wartościowa dla dzieci.

Z Węgrowa udałem się na północ w kierunku Kosowa Lackiego przez Tończę i Wrotnów. Dalej skierowałem się na Ceranów drogą nr 695, z której po 3 km skręciłem w prawo. Jadąc przez las, czujnie wypatrywałem drogowskazu na Henrysin. Ta trasa to jedyny sposób, by dotrzeć bez problemów do Latosowa samochodem. Nawigacje mogą podpowiedzieć jeszcze trzy inne, ale obecnie (czerwiec 2018) tylko ta gwarantuje dotarcie do celu bez  ugrzęźnięcia w błocie i innych przygód na leśnych drogach. Po krótkiej przeprawie przez las zaczyna się nowo położony asfalt, którym dojechałem do końca wsi, a tam czekali już na mnie Kasia i Bartek.

Odnaleźli oni piękny dom i przenieśli go tu z Podlasia. U góry urządzili przytulne pokoiki, a na dole jadalnię – ośrodek życia towarzyskiego. Kasia i Bartek przygotowują dla swoich gości pyszne potrawy, głównie z tego, co sami wyhodują. Przed obiadem poszliśmy do przydomowego ogródka i wspólnie wybraliśmy składniki na sałatkę. Na kolację zajadaliśmy się pysznymi kozimi serami, a kiedy zapadła noc, spoglądaliśmy na miliony gwiazd nad głowami.

Kolejnego dnia, po pysznym śniadaniu w błogiej wiejskiej ciszy, przyszła pora na wycieczkę. Wybór był duży. Z Bartkiem warto udać się do pobliskiego lasu i zobaczyć norę lisa, a kawałek dalej borsuka. Szukając tropów, bawiłem się wspaniale. Amatorzy pięknych widoków i niezwykłych przeżyć mogą ruszyć trasą wzdłuż Bugu – pieszo, rowerem albo samochodem. Jej długość zależy tylko od chęci i możliwości. Po drodze na podróżnych czeka ogromna stara lipa i wiele pozostałości po dawnych wsiach. Przed wyruszeniem najlepiej porozmawiać z Bartkiem, który jest znawcą tych terenów i zna aktualne stany dróg. Na pewno podsunie doskonały pomysł na całodzienny wypad. A jeśli leżak i koc działają na was jak magnes, to również znajdzie się tu dla was sporo miejsca – przy samym domu rosną wierzbowe aleje rzucające dużo cienia.

NOCLEGI

Latosowo – agroturystyka z wyjątkową kuchnią prowadzona przez przesympatyczne małżeństwo. Można tutaj poznać zupełnie nowe smaki, pooglądać z bliska życie kóz, królików, koni, a co najważniejsze – do woli rozkoszować się spokojem.

GDZIE ZJEŚĆ

Szukaliśmy długo, ale w najbliższej okolicy nie udało nam się znaleźć niczego godnego polecenia. Polecamy korzystać z wyśmienitego wyżywienia w Latosowie albo samodzielnie przygotować prowiant na drogę.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info