70 KM
1 DZIEŃ

Sierakowski Park Krajobrazowy
wielkopolskie

 • domy i chaty
 • agroturystyka
 • miejsca przyjazne dzieciom
 • miejsca przyjazne zwierzętom
 • aktywny wypoczynek
 • na wodzie
 • spacerowo
 • z dala od cywilizacji
 • całą rodziną
 • bird/animal watching
 • Park Narodowy/Krajobrazowy
 • urokliwe miasteczka
Legenda
 • Noclegi Noclegi
 • Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
 • Kulinaria Kulinaria

Sierakowski Park Krajobrazowy to bardzo malowniczy zakątek Wielkopolski. Trasa po tym terenie ma swój początek nad jeziorem Radziszewskim. Zejście na brzeg może nastręczać pewnych problemów, ale na szczęście w wielu miejscach wyznaczono tutaj publiczne plaże. Kiedy uda się dotrzeć na którąś z nich, nietrudno odnaleźć ścieżkę prowadzącą wzdłuż brzegu. Wydeptują je zazwyczaj wędkarze, ale bardzo przydają się także spacerowiczom.

Z Chojna dojechałem do drogi nr 150 i skierowałem się do Sierakowa. Po drodze minąłem kilka miejsc, w których można urządzić postój nad mniejszymi bądź większymi jeziorkami. Ten odcinek trasy był pełen przepięknych widoków. Na mapie zaznaczyłem parking – to odpowiedni punkt do urządzenia sobie przechadzki nad jezioro Chojno. O ile do wielu jezior dojazd samochodem był niemożliwy, to na brzeg bez problemu dostawałem się pieszo. Warto spojrzeć na mapę i przed spacerem sprawdzić lokalizację położonych nieco dalej akwenów – te oddalone od drogi i cywilizacji są niezwykle urokliwe.

Dotarłem do Sierakowa i skręciłem w drogę nr 133. Kierowałem się nad jezioro Jeziorno. Ciekawym elementem trasy były znaki informujące, że ta droga wojewódzka przejezdna jest tylko przez samochody terenowe. Przejechałem nią tylko kawałek i odbiłem w prawo. Trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ na niektórych odcinkach znajduje się sporo piasku. Zawsze można też przystanąć przy szutrowej drodze i pospacerować po lesie.

Pojechałem dalej i po kilku kilometrach znalazłem się w kolejnym interesującym miejscu. Rezerwat Buki nad Jeziorem Lutomskim jest przepiękny. Zaparkowałem zaraz za zjazdem z głównej szosy. Przez las wiodła mnie dobrze widoczna ścieżka, którą doszedłem aż do zejścia ze skarpy (tuż obok tablicy informacyjnej). Potężne drzewa rzucały cień na wodę. Schodząc w dół, warto pójść w prawo. Dróżka bywa błotnista, ale przepiękne widoki, które można z niej podziwiać, rekompensują te drobne niedogodności.

Ostatnim miejscem na naszej trasie jest Folwark Wąsowo. Słowo „przeprawa” w odniesieniu do wielkopolskich dróg jest jak najbardziej na miejscu. Przecinając dwie szosy krajowe i autostradę, dotarłem do Wąsowa, gdzie skosztowałem pysznych dań i przy okazji zobaczyłem przepiękny zabytkowy folwark.

Wielkopolska uczy pokory. Pod względem turystycznym to teren wymagający sporego zaangażowania. Można odnieść wrażenie, że te miejsca wybierają ludzie świadomi ich wartości. Ciszy i spokoju nie trzeba tu szukać – są niemal wszechobecne.

NOCLEGI

Chata Miłkowska – agroturystyka przyjazna dzieciom. Dom położony jest pośród pól, z dala od cywilizacji. Można poczuć się tutaj jak na skraju świata. To miejsce oblegane przez rodziny z pociechami. Trudno się dziwić – karmienie kóz czy królików jest tutaj stałym punktem dnia.

Luliraj – kameralna agroturystyka, która burzy wiele mitów na temat gospodarstw tego typu. Znajduje się w środku wsi Maniewo i jest dowodem na to, że fantazja i pomysłowość właścicieli wystarczą, by zwykły dom zamienić w miejsce wyjątkowo przytulny zakątek. To doskonały wybór na rodzinny weekend. Kuchnia jest wyśmienita i bez kłopotu można znaleźć tu wygodny kąt do leniuchowania.

GDZIE ZJEŚĆ

Folwark Wąsowo – tutejsza kuchnia nie ma sobie równych. Miejscowe produkty otrzymały wiele nagród i certyfikatów. W środku tygodnia najlepiej wcześniej zatelefonować i zapytać o możliwość skosztowania dań z sezonowego menu.

Zapisz się do newslettera

Dla gospodarzy

Dla gości

Zostałeś zapisany na newsletter Slow Road

Dziękujemy, będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych, pięknych miejscach.

Info